Directory

STAFF DIRECTORY

Administrative Staff
Amy Anderson

Lower School Administrative Assistant
[email protected]

Amy Burke

School Secretary
[email protected]

Bradley Fell

IT Support/STEAM Lab Instructor
[email protected]

Erin Goerke

Finance Director
[email protected]

Linda Gowen

Administrative Assistant
[email protected]

Cara Scarola Hansen

Marketing & Communications Director
[email protected]

Patrick Hansen

After School & Summer Programming Director; Literature 7th/8th; Advisory 7A
[email protected]

Sherri Jones

School Secretary
[email protected]

Terry Kent

Lower School Principal
[email protected]

Keller Lanahan

Early Childhood Director
[email protected]

Mario Martinez

Network Administrator
[email protected]

Mary Raich

Admissions Director
[email protected]

Catherine Reader

Facilities Director
[email protected]

Stephen Rubenacker

Head of School
[email protected]

Robert Sherman

Theatre Arts Director; Drama K-8/Theatre Production
[email protected]

Linda Trethewey

Middle School Principal
[email protected]

Aftercare Program
Macaria Falana

Lower School After Care/Lunch Monitor
[email protected]

Patrick Hansen

After School & Summer Programming Director; Literature 7th/8th; Advisory 7A
[email protected]

Debbie Palacios

Todder House/Children’s House After Care
[email protected]

Christa Rusch

Lower School After Care
[email protected]

Early Childhood Teachers (JT | TH | CH)
CC Bennett

Children’s House Teacher
[email protected]

Georgina Cullipher

Toddler House Teacher
[email protected]

Maria DeJesus

Junior Toddler House Teacher
[email protected]

Janet Geary

Junior Toddler House Assistant
[email protected]

Danielle Kurliand

Children’s House Teacher
[email protected]

Leslie Leckrone

Children’s House Assistant
[email protected]

Vero Matias

Children’s House Assistant
[email protected]

Julieta Perez

Children’s House Teacher
[email protected]

Tatiana Timms

Children’s House Assistant
[email protected]

Devin Treadway

Children’s House Assistant
[email protected]

Melissa Vitagliano

Junior Toddler House Assistant
[email protected]

Lower School Teachers (K-4)
Mildred Acosta

First Grade Teacher
[email protected]

Jennie Barton

Kindergarten Teacher
[email protected]

Lindsey Beylo

Physical Education K-8
[email protected]

Marcela Cioffi

Kindergarten Assistant/Spanish K-2
[email protected]

Susan Crowley

Second Grade Teacher
[email protected]

Shannon Edwards

Fourth Grade Teacher
[email protected]

Evie Erickson

Art K-8
[email protected]

Bradley Fell

IT Support/STEAM Lab Instructor
[email protected]

Michelle Henry

Science Teacher K-4
[email protected]

Debbie Lambrechts

Kindergarten Teacher
[email protected]

Melissa Lezcano

Third Grade Teacher
[email protected]

Sara Logsdon

Third Grade Teacher
[email protected]

Melissa Loving

Second Grade Teacher
[email protected]

Madonna McClain

First Grade Teacher
[email protected]

Katherine Murphy

Fourth Grade Teacher
[email protected]

Silvia Pariseleti

Spanish 3rd-6th; Spanish Native Speakers Teacher; Advisory 5C
[email protected]

Carmen Pineiro

First Grade Assistant/Media Center Assistant
[email protected]

Penny Piorkowski

Lower School Resource Teacher
[email protected]

Gina Rogers

Lower School Reading Resource Support
[email protected]

Betty Sayer

Media Specialist
[email protected]

Katie Segerdahl

Fourth Grade Teacher
[email protected]

Robert Sherman

Theatre Arts Director; Drama K-8/Theatre Production
[email protected]

Middle School Teachers (5-8)
Blene Betemariam

Science 7th, 8th; Advisory 8B
[email protected]

Lindsey Beylo

Physical Education K-8
[email protected]

Myngoe Brashears

Music K-8/Middle School Debate
[email protected]

Alicia Carpentier

Spanish 7th, 8th; Advisory 8C
[email protected]

Gay Dedo

Chorus K-4/Show Choir
[email protected]

Evie Erickson

Art K-8
[email protected]

Bradley Fell

IT Support/STEAM Lab Instructor
[email protected]

Chrissie Ferguson

Grammar & Writing 7th, 8th
[email protected]

Francesca Finck

Religion 5th, 6th, 7th; Advisory 7C
[email protected]

Janet Galati

Science 5th, 6th; Advisory 5A
[email protected]

Cyndee Hackney

Middle School Resource Teacher
[email protected]

Patrick Hansen

After School & Summer Programming Director; Literature 7th/8th; Advisory 7A
[email protected]

Angela Lefco

Social Studies/History 7th & 8th; Advisory 7B
[email protected]

Peggy McCray

Social Studies 5th/6th; Advisory 6A
[email protected]

Silvia Pariseleti

Spanish 3rd-6th; Spanish Native Speakers Teacher; Advisory 5C
[email protected]

Betty Sayer

Media Specialist
[email protected]

Robert Sherman

Theatre Arts Director; Drama K-8/Theatre Production
[email protected]

Jude Valdov

Language Arts 6th; Advisory 6B
[email protected]

Christine Van Buren

Math 7th & 8th; Advisory 8A
[email protected]

Jan Wallace

Math 5th, 6th; Advisory 6C
[email protected]

Kristina Weaver

Language Arts 5; Advisory 5B
[email protected]